top of page
Beauty_Balance_Logo_edited_edited.png

O nás

Mission

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It’s easy. Just click “Edit Text” or double click me to add your own content and make changes to the font. I’m a great place for you to tell a story and let your users know a little more about you.

History

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It’s easy. Just click “Edit Text” or double click me to add your own content and make changes to the font. I’m a great place for you to tell a story and let your users know a little more about you.

Inspired.By Her

Eliška Graves  .............................................................. It's been over 15 years.
Why did I became skin therapist ? Not because I loved skin ( strange type of love that would be) . ....because I love to see people happy, confident, joyful, living it up, creative, madly in love with themselves, other people, nature....life.
Taking care of someone's skin, is taking care of their whole being ( if done with the right intention) for a skin therapist there is nothing more rewarding than being able to make a positive difference that has a further rich than a great picture on Instagram.

​​

Eliska believes that the key to beautiful skin is long term approach that incorporates a consistency of seasonal regimen and healthy lifestyle rather than short term quick fixes. 

Her treatments are a mixture of the most innovative technologies and timeless techniques, inspired by work of Dr. Desmond Fernandes and Danne Montague - King. The results are undeniable and the process are never too aggressive. LED, Ultrasound, Micro-currents, Manual Massage and  Lymphatic tenergy are incorporated into her customised treatments  that are based on the condition of the skin, rather than a type.

Kris Daňek

Jsem Vodnáŕka a miluji vodu. Stala se součástí mého dětství a dospívání. Mým snem bylo a stále je, plavat s delfíny. Skoky do vody, které jsem dlouhá léta trénovala s vizí účasti na olympijských hrách v Atlantě naplňovaly můj čas. Sen se rozplynul pár měsíců před zahájením OH po úrazu při soustředění na Ukrajině. V 17 letech hrozilo ochrnutí. Operaci odmítl můj lékař a já si pod jeho vedením začala uvědomovat sílu holistického přístupu k léćbě.  Mladé tělo mi pomohlo a krok za krokem jsem se pomalu vrátila k životu. 

Přišlo rozhodnutí a odjezd za milovanou sestrou do Austrálie, studium angličtiny, masérská škola, setkání s lidmi, kteří mě dovedli k nové práci s tělem i s duší člověka.

Tak pod vedením mé sestry jsem se stala součástí jejího salonu Beauty and Balance.

Zúročila jsem své znalosti lidského těla. Dokázaly jsme si rozdělit úlohy tak, že naše klientky od nás odcházely s pocitem, že příště chtějí přijít pouze k nám. Naše sourozenecká spolupráce a souzneni našeho cítění  brzy přinášelo očekávané výsledky nejen našim klientkám a klientům, ale i nám.

Pak mi skončila platnost víza a já se vracím domů s naléhavou touhou přinést sebou všechny získané znalosti, přinést koncept Beauty and Balance  a podělit se o ně.        I tady u nás opět chci zakoušet  ten pocit, který jsem vždy cítila při odchodu blahem a slastně se tetelící klientky --- “To díky mně je ti tak dobře, rádo se stalo” :) 

Vinohradský prostor kousek od cinkající tramvaje je naplněný vzdáleným šuměním oceánu, vůněmi eterických olejíčků , bylinek,  lahodného čaje, klidu, meditace, relaxace a spokojenosti. Chci si vždy s klidným svědomím zopakovat to své  “ To díky mně.....”.  Těším se na další návštěvu. Těšte se také.

váš terapeut                                                Beauty Balance Praha

bottom of page